Irie FM победници на европскиот реге натпревар 2012

Напишано од Дејан Новости

Српскиот бенд Irie FM го зеде првото место на финалето на Европскиот Реге Натпревар кој се оддржа во Udine. По учеството во финалето минатата година, бендот кој доаѓа од Белград е награден како најдобар за оваа година.

И покрај лошите временски услови, настанот имал огромна огромен број на посетители, билетите биле распоредени, а публиката вклучена низ сите настапи.

Arrokibi Roots (Италија), Irie Fm (Србија), Sundyata (Франција), Ital Audio (UK), Chalwa Band & King Konsul (Шпанија) и Sattatree (Германија) се соочиле едни со други во кулминацијата на натпреварот што започна пред неколку месеци преку првичната селекција. Првата фаза ја поминаа оние кои беа изберени од јавностапреку онлајн гласање, како и според мислењето на стручно жири. После тоа, првите три бенда од секој од регионите се натпреваруваа во полуфинални натпревари преку настап во живо. Победниците од секој регион беа шест бенда кои се пласираа во финалето.

Наградата за победниците ќе биде долга турнеја со концерти на најдобрите фестивали низ Европа, делејќи ја сцената на најголемите имиња на интернационалнатареге сцена: Rototom Sunsplash (Benicàssim), United Island Festival (Прага), Summerjam (Cologne), Reggae Radio Station Summer Festival (Милан), Reeds Festival(Цирих), Mighty Sounds Festival (Чешка Р.), Sardinia Reggae Festival (Sassari, Sardinia), Uprising Reggae Festival (Братислава), Reggae Sun Ska (Франција) иFoundation Reggae Festival (A Coruña).

Извор: Rototom Sun Splash