Преглед на категоријаНовости

Conquering Lion со спот за „Fire“

Conquering Lion со спот за „Fire“

Дејан

Нашиот познат реге состав Conquering Lion вчера во клубот „Амнезија“ во Тетово го промовираше својот прв видео спот - на песната „Fire“ од вториот албум „Know Your Wisdom“.

Прочитај повеќе

Hornsman Coyote со нов спот заедно со Jah Mason

Hornsman Coyote со нов спот заедно со Jah Mason

Дејан

Hornsman Coyote моментално е покреативен од било кога, паралелно градејќи самостојна кариера во светски рамки и војдејќи го повратниот поход на Eyesburn. И покрај сите препреки од општеството, Coyote деновиве го завршува својот нов албум.

Прочитај повеќе

Elly Rasta Girl со нов бесплатен сингл

Elly Rasta Girl со нов бесплатен сингл

Дејан

Нашата артистка Elly Rasta Girl, која на македонската реге сцена се проби пред некое време со првиот сингл „Јави се на фиксен“ деновиве го промовираше својот нов сингл „Крај на се“.

Прочитај повеќе

Snoop Dogg со реге сингл и најава за реге албум

Snoop Dogg со реге сингл и најава за реге албум

Дејан

Деновиве, многу медиуми известуваат дека познатиот рапер Snoop Dogg ќе издаден реге албум. Албумот ќе го носи насловот „Reincarnated“, а ќе биде издаден подоцна оваа година. За оваа цел раперот го презема прекарот Snoop Lion.

Прочитај повеќе

Irie FM победници на европскиот реге натпревар 2012

Irie FM победници на европскиот реге натпревар 2012

Дејан

Српскиот бенд Irie FM го зеде првото место на финалето на Европскиот Реге Натпревар кој се оддржа во Udine. По учеството во финалето минатата година, бендот кој доаѓа од Белград е награден како најдобар за оваа година.

Прочитај повеќе

Musical Youth ја изгубија правната битка

Musical Youth ја изгубија правната битка

Дејан

По неколку месечна пауза на нивните концерти во Скопје, овој месец ќе можеме да ги слушнеме нашите два реге бенда Conquering Lion и Canon на добротворен концерт. Концертот е организиран од Зелената Арка и ќе се оддржи на 27.04 во Младинскиот Културен Центар.

Прочитај повеќе

Musical Youth ја изгубија правната битка

Musical Youth ја изгубија правната битка

Дејан

Поранешните членови на британскиот реге бенд Musical Youth, кој пред 30 години се искачи на врвот со песната Pass The Dutchie, ја изгубија правната битка со нивните поранешни адвокати. Членовите ги обвинуваа адвокатите дека им дале лоши совети за можниот профит од нивниот хит од 1982.

Прочитај повеќе

Vybz Kartel: „Невин сум и потребна ми е вашата помош!“

Vybz Kartel: „Невин сум и потребна ми е вашата помош!“

Дејан

Денсхол ѕвездата Vybz Kartel го прекина молкот околу неговите моментални проблеми со законот, изјавувајќи дека е невин. Vybz Kartel (Adidja Palmer) напишал писмо до Carolyn Cooper, професорка на West Indies универзитетот барајќи нејзина помош во случајот.

Прочитај повеќе

Загревање за Big Up Skopje Фестивал 2012

Загревање за Big Up Skopje Фестивал 2012

Дејан

Задоволни од првото издание, организаторите и за ова лето ни го најавуваат реге фестивалот Big Up Skopje. Загревањето за истиот веќе е во подготовка и започнува со првата предфестивалска журка на 10ти март.

Прочитај повеќе

Sopot и Hornsman Coyote со нов заеднички сингл

Sopot и Hornsman Coyote со нов заеднички сингл

Дејан

Пред неколку месеци пишувавме дека Sopot со синглот „Kosmos“ го најавија својот трет албум „Sopotnik“. Денес од овој се попопуларен бенд ни пристигна уште еден сингл од најавениот албум - „Jesmo, kako nismo“.

Прочитај повеќе

Damian Marley со нов албум?

Damian Marley со нов албум?

Дејан

Damian „Junior Gong“ Marley изјави дека постои можност за снимање на продолжение на Distant Relatives, коцептниот албум од 2010 што го издаде заедно со американската хип-хоп ѕвезда Nas.

Прочитај повеќе

Можно ослободување на Buju Banton

Можно ослободување на Buju Banton

Дејан

Познатата денсхол/реге ѕвезда Mark Myrie (популарен како Buju Banton), кој во моментот одслужува 10-годишна затворска казна поради обвиненија поврзани со дрога, можно е да биде ослободен поради грешка направена од властите во САД.

Прочитај повеќе

Убиен продуцентот Joel Chin

Убиен продуцентот Joel Chin

Дејан

Јамајканскиот продуцент Joel Chin е убиен во вторникот вечерта, откако бил нападнат пред својот дом. Joel Chain беше познат како дел од издавачката куќа VP Records, внук на Vincent Chin (основач на VP Records) и син на продуцентот Clive Chin.

Прочитај повеќе

Бесплатен сингл од Conquering Lion

Бесплатен сингл од Conquering Lion

Дејан

Од вечерва од сајтот на PMG Recordings бесплатно ќе може да го преземете синглот Fire, кој претставува најава за новиот албум на нашиот реге бенд Conquering Lion. Албумот „Know Your Wisdom!“ е втор албум на бендот, а неговото излегување во продажба се најавува за крајот на овој месец.

Прочитај повеќе

Sopot со бесплатен сингл како најава за третиот албум

Sopot со бесплатен сингл како најава за третиот албум

Дејан

Како најава за третиот албум, најпознатиот бенд од Бања Лука (БиХ), Sopot, на своите фанови им го подарува својот нов сингл „Kosmos“. Автентичниот звук кој го создава овој бенд претставува хибриден спој на даб и балкански фолклор со примеси на реге, drum n bass, дабстеп итн.

Прочитај повеќе

Ричи Стефенс издаде нов сингл по смрта на неговиот син

Ричи Стефенс издаде нов сингл по смрта на неговиот син

Крум Јаневски

Реге пејачот Ричи Стефенс имал прилично тешка година поради убиството на неговиот посвоен син и реге артист Демар Граам познат по името „Copper Cat“, но Стефенс научил дека најдобар начин да продолжи понатаму е со неговите песни.

Прочитај повеќе

Фреди Мекгрегор ќе добие награда за животно дело

Фреди Мекгрегор ќе добие награда за животно дело

Крум Јаневски

„Toronto International Jamaica Day Festival“ најави дека денеска на реге ѕвездата Фреди Мекгрегор и на најголемиот менаџер за турнеи во Jамајка којшто е исто така менаџер на артисти и историчар за реге музиката Копленд Форбс ќе им биде доделена награда за најистакнати луѓе кои придонеле кон реге музичката индустрија во Њу Кингстон, Јамајка.

Прочитај повеќе

Дел Арно Бенд со нов бесплатен сингл

Дел Арно Бенд со нов бесплатен сингл

Дејан

Дел Арно Бенд е првиот авторски реге бенд кој пред 25 години се појавува на просторите на тогашната СФРЈ. За одбележување на овој јубилеј, од бендот најавуваат приредување на низа изненадувања, кои почнуваат со поклонување на бесплатниот сингл „Хороскоп“.

Прочитај повеќе

Кевин Мекдоналд ќе сними филм за Боб Марли

Кевин Мекдоналд ќе сними филм за Боб Марли

Крум Јаневски

Следниот проект на глумецот и режисер Кевин Мекдоналд е документарец за реге пејачот од Јамајка Боб Марли. Тој за „Дигитал Спај“ изјави дека Боб Марли е икона и највлијателен музичар на дваесетиот век.

Прочитај повеќе