Најново

Раѓањето на Јамајка

Раѓањето на Јамајка

Напишано од Гето Руди Архива на Гето Руди

По повод 51 година независна Јамајка, која го прослави Денот на независноста на 6.8.2013 година, еве еден текст за „раѓањето“ на островот. Презентиран е во реге-изданието број 7, во емисијата „Чил селектор“, на Радио „Равел“, во четврток, 20 јануари 2005 година.

Прочитај повеќе

Поделба на регето низ годините

Поделба на регето низ годините

Гето Руди Архива на Гето Руди

Како дополнување на текстовите за историјата на регето, решив да го вметнам и овој за поделбата на регето по музички правци. Ова е моја лична класификација, „склепана“ за едно попладне. Листата не е сеопфатна и е обид да се фрли малку светлина за оние што се во реге-џунглата или сега се „навлекуваат“ на регето.

Прочитај повеќе

Регето зема залет

Регето зема залет

Гето Руди Архива на Гето Руди

Еве го и вториот текст за историјата на регето и за најпознатите бендови и пејачи од тоа време. Кога велам „тоа време“ само да напомнам дека оттогаш поминаа повеќе од 40 години. Ама, актуелноста сè уште е тука.

Прочитај повеќе

Редно е за реге

Редно е за реге

Гето Руди Архива на Гето Руди

Во наредниот период ќе објавиме неколку текстови за регето. Првпат, текстовите се публикувани во култниот месечник „Урбан магазин“, во броевите 9, 10 и 11, во 2002 година, а потоа и во реге-изданијата број 19, 20 и 21, во емисијата „Чил селектор“, на Радио „Равел“, во април 2005 година.

Прочитај повеќе

Рокстеди

Рокстеди

Гето Руди Архива на Гето Руди

Овој текст зборува за чедото на ска-звукот, односно за „таткото“ на регето – за музичкиот правец наречен рокстеди, кој не живееше ни цела деценија. Презентиран е во реге-изданието број 29, во емисијата „Чил селектор“, на Радио „Равел“, во четврток, 23 јуни 2005 година.

Прочитај повеќе

Од ска корените до ска хибридите

Од ска корените до ска хибридите

Гето Руди Архива на Гето Руди

Како што е ред, приказната ја почнуваме од почеток. Текстот подолу зборува за музичкиот правец од кој тргна сè. Првпат е објавен во „Студентски збор“, 2001 година, датум и број – непознати.

Прочитај повеќе

Здраво од Гето Руди

Здраво од Гето Руди

Гето Руди Архива на Гето Руди

Ајри. Реге-заедницата на овие простори во последните години ме препознава како Гето Руди. Псевдоним што го добив кон крајот на деведесеттите години на минатиот век, пишувајќи за „Студентски збор“ и правејќи реге-емисии во Студентското радио, наречени „Гето Руди – враќање на стариот звук“.

Прочитај повеќе

Hornsman Coyote со нов спот заедно со Jah Mason

Hornsman Coyote со нов спот заедно со Jah Mason

Дејан Новости

Hornsman Coyote моментално е покреативен од било кога, паралелно градејќи самостојна кариера во светски рамки и војдејќи го повратниот поход на Eyesburn. И покрај сите препреки од општеството, Coyote деновиве го завршува својот нов албум.

Прочитај повеќе

Суперхикс со позитивен концерт за полнолетството

Суперхикс со позитивен концерт за полнолетството

Дејан Настани

Еден од македонските најактивни бендови Суперхикс, оваа година полни 18 години од појавувањето на сцената. Полнолетството ќе го прослават со голем „Позитивен концерт“ кој ќе се оддржи на 1ви декември во Метрополис Арена како дел од Таксират.

Прочитај повеќе

Snoop Dogg со реге сингл и најава за реге албум

Snoop Dogg со реге сингл и најава за реге албум

Дејан Новости

Деновиве, многу медиуми известуваат дека познатиот рапер Snoop Dogg ќе издаден реге албум. Албумот ќе го носи насловот „Reincarnated“, а ќе биде издаден подоцна оваа година. За оваа цел раперот го презема прекарот Snoop Lion.

Прочитај повеќе

Доделуваме 2x2 влезници за South Vibes Festival 2012

Доделуваме 2x2 влезници за South Vibes Festival 2012

Дејан Наградни игри

South Reggae Vibes Festival оваа година ќе го има своето второ сензационално, комплетно обновено издание кое ќе се одржи од 20ти до 22ри јули 2012 во југот на Албанија, поточно на извонредната плажа во Jal (Vlora).

Прочитај повеќе

Реге програма на Пиво Фест 2012

Реге програма на Пиво Фест 2012

Mane Rootsman Настани

Пиво фест е пивски фестивал од отворен тип што се одржува во летниот период во центарот на Прилеп. Фестивалот е познат по добрата забава, скара и ладнотопиво и секако масовната посетеност. Оваа година, на првата фестивалска вечер ќе имаме одлична можност да слушнеме еден квалитетен реге артист од Јамајка.

Прочитај повеќе

Новиот филм „Marley“ е пречистен, вели Roger Steffens

Новиот филм „Marley“ е пречистен, вели Roger Steffens

Иван Ивановски Албуми

Новиот „Marley“ филм е познат помеѓу луѓето кои го имаат погледнато, како дефинитивна и точна приказна за животот и делото на Bob Marley. Но иако филмот евпечатлива и полна со чувства приказна за животот на Bob Marley…

Прочитај повеќе

Irie FM победници на европскиот реге натпревар 2012

Irie FM победници на европскиот реге натпревар 2012

Дејан Новости

Српскиот бенд Irie FM го зеде првото место на финалето на Европскиот Реге Натпревар кој се оддржа во Udine. По учеството во финалето минатата година, бендот кој доаѓа од Белград е награден како најдобар за оваа година.

Прочитај повеќе

Bob Marley Day во Скопје и Битола

Bob Marley Day во Скопје и Битола

Дејан Настани

Пред нас е 11ти мај, денот на кој веќе десеттина години кај нас му се оддава почит на Роберт Неста (Боб) Марли, најголемата реге легенда на сите времиња. Настанот од 2003та секоја година се оддржува во Скопје, а од оваа година традицијата се започнува и во Битола.

Прочитај повеќе

Освој тридневна влезница за Trenchtown Festival 2012

Освој тридневна влезница за Trenchtown Festival 2012

Дејан Наградни игри

Секоја година, околу 10 илјади луѓе нестрпливо го чекаат првомајскиот одмор за да го посетат Trenchtown фестивалот, и да уживаат во тоа што тој го нуди. По 12ти пат, почнувајќи од 2002, Trenchtown фестивалот шири еколошка порака преку музичката програма и мултимедијални работилници.

Прочитај повеќе

Musical Youth ја изгубија правната битка

Musical Youth ја изгубија правната битка

Дејан Новости

По неколку месечна пауза на нивните концерти во Скопје, овој месец ќе можеме да ги слушнеме нашите два реге бенда Conquering Lion и Canon на добротворен концерт. Концертот е организиран од Зелената Арка и ќе се оддржи на 27.04 во Младинскиот Културен Центар.

Прочитај повеќе

Musical Youth ја изгубија правната битка

Musical Youth ја изгубија правната битка

Дејан Новости

Поранешните членови на британскиот реге бенд Musical Youth, кој пред 30 години се искачи на врвот со песната Pass The Dutchie, ја изгубија правната битка со нивните поранешни адвокати. Членовите ги обвинуваа адвокатите дека им дале лоши совети за можниот профит од нивниот хит од 1982.

Прочитај повеќе

Vybz Kartel: „Невин сум и потребна ми е вашата помош!“

Vybz Kartel: „Невин сум и потребна ми е вашата помош!“

Дејан Новости

Денсхол ѕвездата Vybz Kartel го прекина молкот околу неговите моментални проблеми со законот, изјавувајќи дека е невин. Vybz Kartel (Adidja Palmer) напишал писмо до Carolyn Cooper, професорка на West Indies универзитетот барајќи нејзина помош во случајот.

Прочитај повеќе

Загревање за Big Up Skopje Фестивал 2012

Загревање за Big Up Skopje Фестивал 2012

Дејан Новости

Задоволни од првото издание, организаторите и за ова лето ни го најавуваат реге фестивалот Big Up Skopje. Загревањето за истиот веќе е во подготовка и започнува со првата предфестивалска журка на 10ти март.

Прочитај повеќе

Дали само овој ден?

Дали само овој ден?

Иван Ивановски Рецензии

Си мислев… Дали да ја почнам приказната за Боб Марли со неговата година на раѓање, дискографија, успеси, живот… Но дали некој од вас веќе не го знае тоа? Да, знам дека одговорот е „Го знаеме“, затоа и го почнав текстот вака…

Прочитај повеќе

Филмот за Боб Марли со премиера во февруари

Филмот за Боб Марли со премиера во февруари

Дејан Новости

Долго oчекуваниот филм на Kevin MacDonald за Боб Марли конечно ќе ја дочека својата премиера на 62-то издание на Интернационалниот Филмски Фестивал во Берлин кое ќе се одржи од 9-ти до 19-ти февруари.

Прочитај повеќе

Интервју: Гето Руди (Актив Раста Селекторс)

Интервју: Гето Руди (Актив Раста Селекторс)

Дејан Интервјуа

Дружината „Актив раста селекторс“ е првиот македонски саунд систем и има настапувано во повеќе градови во Македонија, Србија, Косово, БиХ и Хрватска. Погледнете го интервјуто со Дејан Василевски, познат како Гето Руди.

Прочитај повеќе

Sopot и Hornsman Coyote со нов заеднички сингл

Sopot и Hornsman Coyote со нов заеднички сингл

Дејан Новости

Пред неколку месеци пишувавме дека Sopot со синглот „Kosmos“ го најавија својот трет албум „Sopotnik“. Денес од овој се попопуларен бенд ни пристигна уште еден сингл од најавениот албум - „Jesmo, kako nismo“.

Прочитај повеќе

Augustus Pablo (Horace Swaby)

Augustus Pablo (Horace Swaby)

Иван Ивановски Рецензии

Не само што беше одговорен за воведувањето на мелодиката во музичката мапа, Augustus Pablo одигра и значајна улога во музичката историја на Јамајка. Во неговата улога како музичар и продуцент, има помогнато во оформувањето на реге музиката толку многу, па неговата музика може да се нарече „реге звукот на седумдесетите“.

Прочитај повеќе

Damian Marley со нов албум?

Damian Marley со нов албум?

Дејан Новости

Damian „Junior Gong“ Marley изјави дека постои можност за снимање на продолжение на Distant Relatives, коцептниот албум од 2010 што го издаде заедно со американската хип-хоп ѕвезда Nas.

Прочитај повеќе

Топ 10 албуми од 2011

Топ 10 албуми од 2011

Дејан Албуми

И покрај тоа што често се жалев од неа, 2011та воопшто не беше лоша година кога се работи за издаваштвото. Гледајки наназад - тоа што недостасуваше во изданијата на повеќето од големите имиња од жанрот, го поправија неколку помалку познати имиња кои во некои случаи си обезбедија и сцена за да го направат наредниот чекор.

Прочитај повеќе

Можно ослободување на Buju Banton

Можно ослободување на Buju Banton

Дејан Новости

Познатата денсхол/реге ѕвезда Mark Myrie (популарен како Buju Banton), кој во моментот одслужува 10-годишна затворска казна поради обвиненија поврзани со дрога, можно е да биде ослободен поради грешка направена од властите во САД.

Прочитај повеќе

Conquering Lion со концертна промоција на „Know your wisdom!“

Conquering Lion со концертна промоција на „Know your wisdom!“

Дејан Настани

Овој петок (30ти септември) во Младинскиот Културен Центар во Скопје, веднаш по враќањето од балканската турнеја, тетовскиот реге/хардкор/даб бенд Conquering Lion ќе одржи целовечерен концерт со цел промоција на новиот албум „Know Your Wisdom!“.

Прочитај повеќе

Conquering Lion на балканска турнеја

Conquering Lion на балканска турнеја

Дејан Настани

Од утре започнува балканската турнеја на нашиот хардкор/реге бенд Conquering Lion. Турнејата ќе трае до 25ти овој месец, на просторите на Грција, Бугарија, Романија и земјите од поранешна Југославија. Првиот настап е закажан за Dimitra Giannoulis Stadium, Larissa / Грција.

Прочитај повеќе

Запознавање со реге артистот Niyorah

Запознавање со реге артистот Niyorah

Иван Ивановски Рецензии

Nigel „Niyorah“ Olivacce е роден на 9 октомври, 1980 година во Pointe Michel, Dominica. На 4 годишна возраст се преселува на Virgin Islands, со неговото семејство и почнува да стекнува интерес за музиката со слушање на реге колекциите на неговиот вујко и татко, кои вклучувале артисти како што се Bob Marley, Bunny Wailer, Burning Spear и Lucky Dube.

Прочитај повеќе

Убиен продуцентот Joel Chin

Убиен продуцентот Joel Chin

Дејан Новости

Јамајканскиот продуцент Joel Chin е убиен во вторникот вечерта, откако бил нападнат пред својот дом. Joel Chain беше познат како дел од издавачката куќа VP Records, внук на Vincent Chin (основач на VP Records) и син на продуцентот Clive Chin.

Прочитај повеќе

Dubioza Kolektiv и S.A.R.S. во Битола

Dubioza Kolektiv и S.A.R.S. во Битола

Дејан Настани

Bitola Open City е фестивал кој веќе 10 години се оддржува во организација на Младински културен центар - Битола. Ексклузивно, како дел од програмата за овогодинашното издание на фестивалот потврдени се настапите на познатите бендови Dubioza Kolektiv и S.A.R.S.

Прочитај повеќе

Бесплатен сингл од Conquering Lion

Бесплатен сингл од Conquering Lion

Дејан Новости

Од вечерва од сајтот на PMG Recordings бесплатно ќе може да го преземете синглот Fire, кој претставува најава за новиот албум на нашиот реге бенд Conquering Lion. Албумот „Know Your Wisdom!“ е втор албум на бендот, а неговото излегување во продажба се најавува за крајот на овој месец.

Прочитај повеќе

Sopot со бесплатен сингл како најава за третиот албум

Sopot со бесплатен сингл како најава за третиот албум

Дејан Новости

Како најава за третиот албум, најпознатиот бенд од Бања Лука (БиХ), Sopot, на своите фанови им го подарува својот нов сингл „Kosmos“. Автентичниот звук кој го создава овој бенд претставува хибриден спој на даб и балкански фолклор со примеси на реге, drum n bass, дабстеп итн.

Прочитај повеќе

Втор дел од познатата BalkanFarraj компилација

Втор дел од познатата BalkanFarraj компилација

Дејан Албуми

По големиот успех на првиот дел, деновиве хрватската екипа Balkan’s HiFi за Exit Label ја издаде втората BalkanFarraj компилација. Сместени се вкупно 24 песни од 29 артисти од Балканот, се со цел да се претстават изведувачите на просторот од Вардар до Триглав.

Прочитај повеќе

Освојте CD со првиот албум на Ephraim Juda

Освојте CD со првиот албум на Ephraim Juda

Дејан Наградни игри

По интервјуто кое го објавивме пред околу две недели, соработката со германскиот реге артист Ephraim Juda продолжува со тоа што сега за читателите на Reggae.mk достапни се неколку бесплатни цд-а од неговиот прв албум „Coming Home“.

Прочитај повеќе

Преглед на вториот албум на Conquering Lion

Преглед на вториот албум на Conquering Lion

Дејан Албуми

„Know Your Wisdom!“ е вториот албум на тетовскиот бенд Conquering Lion кој треба да излезе кон крајот на август. Исто како и првиот и овој албум ќе биде издаден за PMG Recordings. Од денес на SoundCloud можат да се слушнат инсерти од песните од албумот.

Прочитај повеќе

Интервју: Ephraim Juda

Интервју: Ephraim Juda

Дејан Интервјуа

Ephraim Juda е пејач кој доаѓа од Берлин, Германија. Во последните неколку години берлинската сцена исфрли неколку одлични реге-пејачи меѓу кои е и Ефраим Јуда. Минатата година во јуни го издаде својот деби-албум „Coming Home“ кој веднаш се искачи на третото место на германската реге топ-листа.

Прочитај повеќе

Gentleman повторно со настап на Балканот

Gentleman повторно со настап на Балканот

Дејан Настани

По неколкуте претходни гостувања на просторот на Балканскиот полуостров, германската реге легенда Gentleman најавува уште еден настап во Хрватска. Во декември минатата година кај нас настапи на Таксират Фестивал, а потоа во мај одржа и самостоен концерт во Colloseum.

Прочитај повеќе

Joke со неколку настапи низ Македонија

Joke со неколку настапи низ Македонија

Дејан Настани

Како дел од турнејата „Dark (re)generation“, францускиот реге/ска/панк бенд Joke во текот на наредниот месец ќе настапи во неколку градови низ Македонија. Во склоп на турнејата спаѓаат и Србија, Хрватска и Словенија.

Прочитај повеќе

Одлична реге забава на Big Up Skopje

Одлична реге забава на Big Up Skopje

Крум Јаневски, Дејан Настани

Во изминатите три дена на градската плажа „Камен Мост“ во Скопје се одржа долгоочекуваниот и прв македонски реге фестивал „Big Up Skopje“. Најпрвин фестивалот изгледаше како да нема да достигне некоја поголема атрактивност, но потоа се претвори во тотално лудило.

Прочитај повеќе

Suga Roy и Conrad Crystal со проект посветен на Gregory Isaacs

Suga Roy и Conrad Crystal со проект посветен на Gregory Isaacs

Дејан Албуми

И покрај тоа што веќе не е меѓу нас, Gregory Isaacs останува запаметен како еден од најдобрите вокали во историјата на реге музиката. Неговите песни продолжуваат да бидат дел од плејлистите на многу DJ-и, а постојано се издаваат и нови преработки.

Прочитај повеќе

Ричи Стефенс издаде нов сингл по смрта на неговиот син

Ричи Стефенс издаде нов сингл по смрта на неговиот син

Крум Јаневски Новости

Реге пејачот Ричи Стефенс имал прилично тешка година поради убиството на неговиот посвоен син и реге артист Демар Граам познат по името „Copper Cat“, но Стефенс научил дека најдобар начин да продолжи понатаму е со неговите песни.

Прочитај повеќе

BeetanTone со интернет промо EP „Stiže promjena“

BeetanTone со интернет промо EP „Stiže promjena“

Дејан Албуми

Хрватскиот ска/даб/панк бенд BeetanTone пред неколку дена го објави своето ново EP „Stiže promjena“, наменето за интернет промоција. Промо материјалот содржи 5 песни и е бесплатен за преземање од официјалниот сајт на бендот.

Прочитај повеќе

Warrior King со нов албум во август

Warrior King со нов албум во август

Дејан Албуми

Warrior King e реге артист кој на сцената се проби во 2001 со деби албумот „Virtuous Woman“. Албумот освои многу награди и се искачи високо на топ листите во многу земји. Во август излегува неговиот четврти албум „Tell me how me sound“.

Прочитај повеќе

Фреди Мекгрегор ќе добие награда за животно дело

Фреди Мекгрегор ќе добие награда за животно дело

Крум Јаневски Новости

„Toronto International Jamaica Day Festival“ најави дека денеска на реге ѕвездата Фреди Мекгрегор и на најголемиот менаџер за турнеи во Jамајка којшто е исто така менаџер на артисти и историчар за реге музиката Копленд Форбс ќе им биде доделена награда за најистакнати луѓе кои придонеле кон реге музичката индустрија во Њу Кингстон, Јамајка.

Прочитај повеќе

Дел Арно Бенд со нов бесплатен сингл

Дел Арно Бенд со нов бесплатен сингл

Дејан Новости

Дел Арно Бенд е првиот авторски реге бенд кој пред 25 години се појавува на просторите на тогашната СФРЈ. За одбележување на овој јубилеј, од бендот најавуваат приредување на низа изненадувања, кои почнуваат со поклонување на бесплатниот сингл „Хороскоп“.

Прочитај повеќе

„Биг Ап Скопје“ прв реге фестивал во Македонија

„Биг Ап Скопје“ прв реге фестивал во Македонија

Дејан Настани

Од 24 до 26 јуни во Скопје, на новата градска плажа, покрај Камени мост, ќе се одржи несекојдневен настан. Несекојдневен е затоа што ова е првиот реге фестивал, насловен „Биг ап Скопје“, некогаш организиран во Македонија.

Прочитај повеќе

Кевин Мекдоналд ќе сними филм за Боб Марли

Кевин Мекдоналд ќе сними филм за Боб Марли

Крум Јаневски Новости

Следниот проект на глумецот и режисер Кевин Мекдоналд е документарец за реге пејачот од Јамајка Боб Марли. Тој за „Дигитал Спај“ изјави дека Боб Марли е икона и највлијателен музичар на дваесетиот век.

Прочитај повеќе

Нова Компилација на легендарните „Zion Train“

Нова Компилација на легендарните „Zion Train“

Крум Јаневски Албуми

Денеска излезе колекција со најдобри песни од „Zion Train“ наречена „Dub Revolutionaries“. Овој бенд е еден од водечките реге инспирирани артисти во Велика Британија. Албумот е на две цедеа, а е компилиран од колегите на „Zion“, Макен од Варшава и „Les Earthdoctor“ од Велс. Покрај хитовите во компилацијата има ретки песни и радио сесија за Џон Пил, која што досега никогаш не била објавена.

Прочитај повеќе

Пријатели

Reggae.hr Miss I Dread Vibration