Преглед на категоријаНастани

Суперхикс со позитивен концерт за полнолетството

Суперхикс со позитивен концерт за полнолетството

Дејан

Еден од македонските најактивни бендови Суперхикс, оваа година полни 18 години од појавувањето на сцената. Полнолетството ќе го прослават со голем „Позитивен концерт“ кој ќе се оддржи на 1ви декември во Метрополис Арена како дел од Таксират.

Прочитај повеќе

Реге програма на Пиво Фест 2012

Реге програма на Пиво Фест 2012

Mane Rootsman

Пиво фест е пивски фестивал од отворен тип што се одржува во летниот период во центарот на Прилеп. Фестивалот е познат по добрата забава, скара и ладнотопиво и секако масовната посетеност. Оваа година, на првата фестивалска вечер ќе имаме одлична можност да слушнеме еден квалитетен реге артист од Јамајка.

Прочитај повеќе

Bob Marley Day во Скопје и Битола

Bob Marley Day во Скопје и Битола

Дејан

Пред нас е 11ти мај, денот на кој веќе десеттина години кај нас му се оддава почит на Роберт Неста (Боб) Марли, најголемата реге легенда на сите времиња. Настанот од 2003та секоја година се оддржува во Скопје, а од оваа година традицијата се започнува и во Битола.

Прочитај повеќе

Настани за роденденот на Bob Marley

Настани за роденденот на Bob Marley

Дејан

На 6ти овој месец се навршуваат 67 години од раѓањето на најголемата реге легенда - Боб Марли. Да ги погледнеме настаните со кои во нашата држава ќе се оддбележи овој роденден.

Прочитај повеќе

Conquering Lion со концертна промоција на „Know your wisdom!“

Conquering Lion со концертна промоција на „Know your wisdom!“

Дејан

Овој петок (30ти септември) во Младинскиот Културен Центар во Скопје, веднаш по враќањето од балканската турнеја, тетовскиот реге/хардкор/даб бенд Conquering Lion ќе одржи целовечерен концерт со цел промоција на новиот албум „Know Your Wisdom!“.

Прочитај повеќе

Conquering Lion на балканска турнеја

Conquering Lion на балканска турнеја

Дејан

Од утре започнува балканската турнеја на нашиот хардкор/реге бенд Conquering Lion. Турнејата ќе трае до 25ти овој месец, на просторите на Грција, Бугарија, Романија и земјите од поранешна Југославија. Првиот настап е закажан за Dimitra Giannoulis Stadium, Larissa / Грција.

Прочитај повеќе

Dubioza Kolektiv и S.A.R.S. во Битола

Dubioza Kolektiv и S.A.R.S. во Битола

Дејан

Bitola Open City е фестивал кој веќе 10 години се оддржува во организација на Младински културен центар - Битола. Ексклузивно, како дел од програмата за овогодинашното издание на фестивалот потврдени се настапите на познатите бендови Dubioza Kolektiv и S.A.R.S.

Прочитај повеќе

Gentleman повторно со настап на Балканот

Gentleman повторно со настап на Балканот

Дејан

По неколкуте претходни гостувања на просторот на Балканскиот полуостров, германската реге легенда Gentleman најавува уште еден настап во Хрватска. Во декември минатата година кај нас настапи на Таксират Фестивал, а потоа во мај одржа и самостоен концерт во Colloseum.

Прочитај повеќе

Joke со неколку настапи низ Македонија

Joke со неколку настапи низ Македонија

Дејан

Како дел од турнејата „Dark (re)generation“, францускиот реге/ска/панк бенд Joke во текот на наредниот месец ќе настапи во неколку градови низ Македонија. Во склоп на турнејата спаѓаат и Србија, Хрватска и Словенија.

Прочитај повеќе

Одлична реге забава на Big Up Skopje

Одлична реге забава на Big Up Skopje

Крум Јаневски, Дејан

Во изминатите три дена на градската плажа „Камен Мост“ во Скопје се одржа долгоочекуваниот и прв македонски реге фестивал „Big Up Skopje“. Најпрвин фестивалот изгледаше како да нема да достигне некоја поголема атрактивност, но потоа се претвори во тотално лудило.

Прочитај повеќе

„Биг Ап Скопје“ прв реге фестивал во Македонија

„Биг Ап Скопје“ прв реге фестивал во Македонија

Дејан

Од 24 до 26 јуни во Скопје, на новата градска плажа, покрај Камени мост, ќе се одржи несекојдневен настан. Несекојдневен е затоа што ова е првиот реге фестивал, насловен „Биг ап Скопје“, некогаш организиран во Македонија.

Прочитај повеќе