Преглед на категоријаАлбуми

Новиот филм „Marley“ е пречистен, вели Roger Steffens

Новиот филм „Marley“ е пречистен, вели Roger Steffens

Иван Ивановски

Новиот „Marley“ филм е познат помеѓу луѓето кои го имаат погледнато, како дефинитивна и точна приказна за животот и делото на Bob Marley. Но иако филмот евпечатлива и полна со чувства приказна за животот на Bob Marley…

Прочитај повеќе

Топ 10 албуми од 2011

Топ 10 албуми од 2011

Дејан

И покрај тоа што често се жалев од неа, 2011та воопшто не беше лоша година кога се работи за издаваштвото. Гледајки наназад - тоа што недостасуваше во изданијата на повеќето од големите имиња од жанрот, го поправија неколку помалку познати имиња кои во некои случаи си обезбедија и сцена за да го направат наредниот чекор.

Прочитај повеќе

Втор дел од познатата BalkanFarraj компилација

Втор дел од познатата BalkanFarraj компилација

Дејан

По големиот успех на првиот дел, деновиве хрватската екипа Balkan’s HiFi за Exit Label ја издаде втората BalkanFarraj компилација. Сместени се вкупно 24 песни од 29 артисти од Балканот, се со цел да се претстават изведувачите на просторот од Вардар до Триглав.

Прочитај повеќе

Преглед на вториот албум на Conquering Lion

Преглед на вториот албум на Conquering Lion

Дејан

„Know Your Wisdom!“ е вториот албум на тетовскиот бенд Conquering Lion кој треба да излезе кон крајот на август. Исто како и првиот и овој албум ќе биде издаден за PMG Recordings. Од денес на SoundCloud можат да се слушнат инсерти од песните од албумот.

Прочитај повеќе

Suga Roy и Conrad Crystal со проект посветен на Gregory Isaacs

Suga Roy и Conrad Crystal со проект посветен на Gregory Isaacs

Дејан

И покрај тоа што веќе не е меѓу нас, Gregory Isaacs останува запаметен како еден од најдобрите вокали во историјата на реге музиката. Неговите песни продолжуваат да бидат дел од плејлистите на многу DJ-и, а постојано се издаваат и нови преработки.

Прочитај повеќе

BeetanTone со интернет промо EP „Stiže promjena“

BeetanTone со интернет промо EP „Stiže promjena“

Дејан

Хрватскиот ска/даб/панк бенд BeetanTone пред неколку дена го објави своето ново EP „Stiže promjena“, наменето за интернет промоција. Промо материјалот содржи 5 песни и е бесплатен за преземање од официјалниот сајт на бендот.

Прочитај повеќе

Нова Компилација на легендарните „Zion Train“

Нова Компилација на легендарните „Zion Train“

Крум Јаневски

Денеска излезе колекција со најдобри песни од „Zion Train“ наречена „Dub Revolutionaries“. Овој бенд е еден од водечките реге инспирирани артисти во Велика Британија. Албумот е на две цедеа, а е компилиран од колегите на „Zion“, Макен од Варшава и „Les Earthdoctor“ од Велс. Покрај хитовите во компилацијата има ретки песни и радио сесија за Џон Пил, која што досега никогаш не била објавена.

Прочитај повеќе