Настани за роденденот на Bob Marley

Напишано од Дејан Настани

На 6ти овој месец се навршуваат 67 години од раѓањето на најголемата реге легенда - Боб Марли. Да ги погледнеме настаните со кои во нашата држава ќе се оддбележи овој роденден.

Роберт Неста „Боб” Марли (6 февруари 1945 година - 11 мај 1981 година) беше јамајкански пејач-текстописец и музичар. Тој е лидер, текстописец и гитарист на ска, rocksteady и реге бендовите Wailers (1964-1974) и Bob Marley & The Wailers (1974-1981). Марли остана познат и почитуван изведувач на реге музика, и е заслужен за помагање во ширењето на Јамајканската музика и движењето Rastafari ширум светот.

Најголеми хитови на Марли се: “I Shot the Sheriff”, “No Woman, No Cry”, “Could You Be Loved”, “Stir It Up”, “Jamming”, “Redemption Song”, “One Love” и, заедно со The Wailers, “Three Little Birds”, како и постхумно објавените “Buffalo Soldier” и “Iron Lion Zion”. Албумот Legend (1984), објавен три години по неговата смрт, е најдобро-продаван реге албум кој достигна 10 кратен платински (дијамантски) тираж во САД и продажба над 20 милиони копии ширум светот.

Настани:

04.02.2012 @ New Age Cafe, Скопје
Заедно со: Раста Срна, Чарли и Кришо
Повеќе: https://www.facebook.com/events/126015724186295/

06.02.2012 @ Три Круни, Скопје
Заедно со: Urban Reggaeneration
Повеќе: https://www.facebook.com/events/104950502962920/

08.02.2012 @ Клуб Хавана, Скопје
Заедно со: Jam Sistazz, Чарли, Irie Pirate, Педро, Лаки, Bob Marley Tribute Band
Влез: 100 ден.
Повеќе: https://www.facebook.com/events/355970381079675/

06.02.2012 @ Клуб Круг, Скопје (Т.Ц. Бисер)
Заедно со: Гето Руди
Од 22 до 01 часот по полноќ.

Доколку знаете за некој настан кој не е наведен, известете не на Фејсбук или преку контакт формата.

Се гледаме! :)